Recepty (nejen) od našich babiček, aneb co se vaří u vás doma...

Máte ve své kuchařce unikátní recept po babičce? Pečete či vaříte tradiční regionální jídla? Podělte se o své recepty se čtenáři webu www.ceskypoutnik.cz  Z autorů došlých receptů vylosujeme třikrát ročně jednoho výherce, který získá kupón na oběd pro dvě osoby v některé z restaurací ve svém regionu. Recepty zasílejte na adresu: redakce@ceskypoutnik.cz Děkujeme.

Bramborový závin ze Strážnicka

Bramborovy-zavin  Bramborový závin představoval na Strážnicku vždy sváteční jídlo. Jedná se o místní obdobu uzeného s bramborovou šiškou a zelím. Bramborový závin se do dnešních dnů připravuje například při svatbách nebo hodech.

Potřebujeme:

600 gramů vařených brambor

150 gramů krupice

200 gramů hrubé mouky

2 vejce, 2 velké cibule

600 gramů uzeného masa

sůl, sádlo, strouhanku

Brambory nastrouháme, posolíme, přidáme vejce, krupici a jrubou mouku, vše vypracujeme v tuhé těsto, které rozválíme na obdélník. Na pánvi osmažíme na sádle nadrobno nakrájenou cibuli. vyválené těsto posypeme strouhankou, osmaženou cibulí a mletým uzeným masem. Plát pevně stočíme do tvaru závinu, zabalíme pevně do vlhkého plátna. Oba konce zavážeme a pomalu vaříme po dobu 40 minut. Uvařené pláty opatrně rozbalíme a nakrájíme na kolečka. tato dobrota se podává s kysaným zelím nebo omaštěná osmaženou cibulkou.

Dobrou chuť!

Karpatský domikát

Domikat Polévka domikát (někdy se používá název demikát nebo čír), pochází z Karpat. Znali ji lidé všude tam, kde se chovala stáda ovcí. Na typický domikát se používala dobře zaleželá brynza, která mohla být stará i několik měsíců.

Potřebujeme:100 g brynzy, 1 lžíce hladké mouky, 500 ml mléka, 500 ml vody, 1 střední cibuli, kmín a sůl.

Postup: Brynzu s moukou rozmícháme ve vychlazeném svařeném mléce na hladkou kaši, kterou pak vlijeme do vroucí osolené vody s mínem a cibulí. Do hotové polévky můžeme přidat kousek másla. Podává se s domácím chlebem nebo uvařenými oloupanými brambory.

Dobrou chuť! 

Barches (jablečný bramborák?) podle Jaroslavy Vičarové

Barches BARCHES se tomu u nás říkalo. Babička to samozřejmě pekla v troubě v kamnech, která se nahradit nedá, ale kamna kvůli tomu stavět nebudu. Takže těsto jako na bramborák, jen bez česneku- strouhané syrové brambory, vajíčko, sůl i tu majoránku, zahustit moukou, u nás polohrubou. Dobře sádlem vymastit pekáč, nalít těsto a na husto poklademe plátky jablek a dáme péct. Jedl se tak jak byl, ale babička si ho sypala krystalovým cukrem.

Dobrou chuť!

Lepenice dle rodinného receptu Jaroslavy Vičarové

Lepenice LEPENICE - dělala se k výpečkům, nebo k sekané. Není to neznámý recept, ale nabízím ji tak, jak se dělala u nás doma.

Postup je následující: Dáme vařit brambory ve slupce, podle velikosti rodiny, vodu raději osolit. Do dalšího hrnce dáme vařit propláchnuté kyselé zelí. Když je hotové slijeme vodu a do zelí přidáme jemně nakrájenou syrovou cibuli a dvě lžíce sádla, pokud je se škvarky, nevadí :) Zelí můžeme přisladit, aby vyhovovalo chuti. Oloupané brambory do zelí rozšťoucháme, dle potřeby lepenici přisolíme.

 Dobrou chuť.

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!