Jánské Koupele dříve a dnes

 Při hledání starých fotografií a pohlednic se mi do rukou dostaly také snímky lázní v Jánských Koupelích ve Slezsku. Krásná krajina a idylické prostředí ze snímků jen sálají. Na první pohled máte pocit, že na tomto místě se musí krásně žít. Proto jsem své první putování po stopách starých fotografií naplánoval právě do těchto míst. Ráj na Zemi jsem ale nenašel...

 Op-janske03-0725_denik-600

První zmínka o "zázračných pramenech" vyvěrajících v blízkosti řeky Moravice se datuje k roku 1640. Významným mezníkem v historii Jánských Koupelí se stal rok 1810, kdy zdejší panství koupil Jan hrabě z Tenczina. Brzy po koupi dal vyčistit a upravit pramen vyvěrající na pravém břehu Moravice a pojmenoval ho svým jménem "Janův" Osada prvních lázeňských budov, které zde nechal postavit, byla pojmenována po svém zakladateli "Jánské Koupele - Johannisbrunn".

Op-janske05-0725_denik-600

V roce 1859 byl objeven nový, na oxid uhličitý velmi bohatý minerální pramen, pojmenovaný "Pavla". Dalším majitelem panství se v roce 1895 stává Camilo hrabě Razumovský. Na svém majetku Razumovští vzorně hospodařili a z Jánských Koupelí vytvořili perlu svého panství. Hrabata Razumovští, v jejichž vlastnictví Jánské Koupele zůstaly až do počátku II. světové války, lázně velkoryse a investičně velmi náročně modernizovali, takže na začátku 20. století vytvořili z Jánských Koupelí moderní, všem nejnáročnějším soudobým kritériím odpovídající lázně. Zdejší uhličito - železitá voda byla využívána k pitným kůrám, ke koupelím a byla dokonce i stáčena do láhví a exportována. V Jánských Koupelích se léčily především choroby srdce a oběhového ústrojí, ale i celá řada dalších nemocí. Okolí lázní bylo uzpůsobeno často doporučované terénní léčbě.

Op-janske09-0725_denik-600Op-janske07-0725_denik-600

Smutný osud lázní se začíná psát se začátkem II. světové války, kdy se Opavsko i s majetkem Razumovských stalo součástí Sudet a tím i velkoněmecké říše. Německá okupační správa zřídila v Jánských Koupelích nejprve výcvikové středisko Hitlerjugend a později lázně změnila na tábor pro zajaté spojenecké důstojníky.

Po roce 1945 byly lázně na základě Benešových dekretů jako německý majetek znárodněny. Po válce v objektech lázní vznikla dětská zotavovna a později byly přeměněny na jedno z největších rekreačních zařízení ROH v Československu. Zotavovna ROH Mír v Jánských Koupelích byla v roce 1989 převedena na společnost OREA, která ji k rekreačním účelům využívala do roku 1993. Od tohoto roku jsou objekty bývalých lázní uzavřeny a chátrají.

Img_4006Img_4001

V roce 2003 zakoupila areál opavská firma Baneba podnikatele Jana Netala, která měla údajně s lázněmi velké plány, mělo zde vzniknout velkolepé wellnes centrum, ale nikdy nedošlo k jejich realizaci. Posledních deset let se zdevastovaný objekt snaží Baneba marně prodat... Současný pohled na kdysi slavné lázně, je více než smutný... Fotografie, až na jednu výjimku, nechávám raději bez komentářů..., slušná slova pro tuto skázu jsem totiž nedokázal najít...

Img_3992Img_3995

Img_4021Img_9214

Img_9200Img_4018

Wp_000206

Img_4019Img_4009

Img_4010Img_4011

Co nezničil "špatný podnikatelský záměr," dodělaly nenechavé ruce některých z nás... Amen!

Img_4014

Sledujte nás

Hugova dobrodružství

Rychlý kontakt

Socialní - vždy jako poslední článek!!!