Po 40 letech v Třešňové, aneb po stopách seriálu Chalupáři
Myslím, že snad nenajdeme dospělého člověka v naší zemi, který by neznal seriál Chalupáři. Vesnický pohodář a všeuměl Bohumil Císař a ubrblaný kontrolor na penzi Evžen Huml v podání nezapomenutelných Josefa Kemra a Jiřího Sováka, kteří spolu obývají jednu chalupu, se museli zapsat do hlav i srdcí každého, kdo alespoň jednou sledoval tento seriál.
Hlavní část seriálu vznikala v průběhu roku 1974 v obci Višňová na Příbramsku, která byla pro účely filmařů přejmenována na Třešňovou. Prvního uvedení se seriál dočkal na podzim roku 1975 a hned se stal hitem. Mohla za to nejen plejáda vynikajících herců, kteří se v Chalupářích objevili, ale i v podstatě apolitický scénář, který sice trochu idealizoval tehdejší vesnici, ale hlavně bavil.
Píše se rok 2015 a já stojím na višňovské návsi a rozhlížím se kolem. Historický dům, který měl být přebudován na obecní (nebo družstevní?) vejminek, vypadá naprosto stejně jako v seriálu, je jasné, že na svoji přestavbu zatím stále čeká.
Dobře rozpoznatelná je i vedle stojící škola a o kousek dál se nacházející zdravotní středisko, od nějž odjížděl Vladimír Menšík se svým autobusem směrem ku Praze. Klid, který panoval v seriálové Třešňové, byste ale dnes ve Višňové hledali asi marně. Obcí projíždí i o víkendu řada automobilů a motorkářů. Zkracují si tudy cestu k nedaleké rychlostní silnici R4 na Prahu.
K nepoznání je i slavná chalupa Evžena Humla a Bohumila Císaře. Majitelé nechali za obdržených 18 tisíc korun hned po natáčení přistavět zděné patro, čímž vzal ráz chalupy zcela za své. Současní obyvatelé se navíc o dům ani zahradu nestarají, pohled na hlavní seriálové stavení je proto víc než smutný…
A člověk dnes neposedí ani v restauraci, která byla srdcem seriálové Třešňové. Restaurace je zavřená a na prodej. Ale abyste nebyli stejně smutní jako já, prozradím vám, že v seriálu si stejně zahrála zdejší restaurace jen zvenčí. Interiéry se dotáčely v pražských studiích. Ostatně stejně tak tomu bylo i u dalších objektů, včetně domu Evžena Humla.
Ve Višňové se nenacházelo ani zemědělské družstvo, scény z drůbežárny se jezdily točit do sousedního Jelence. Dnes už byste tam ale žádné hospodářské stavení nenašli, po letech chátrání bylo před dvěma roky zdejší družstvo srovnáno se zemí.
Doba se změnila, lidé dnes už ani ve Višňové nedrží tolik při sobě, jako tomu bylo dřív. Každý dnes táhne svoji „káru“ sám a sousedské vztahy se příliš nepěstují. Není na ně čas… Copak by tomu všemu řekli Bohouš s Evženem?